Vianočné prázdniny sa začínajú
v nedeľu 23.12.2018 a trvajú do pondelka 7.1.2019.
Školské vyučovanie sa začína v utorok 8. januára 2019.
Vianočné prázdniny sa začínajú
v nedeľu 23.12.2018 a trvajú do pondelka 7.1.2019.
Školské vyučovanie sa začína v utorok 8. januára 2019.
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
Dňa 13.12. 2018 žiaci našej školy prežili krásny deň v krajskom meste Nitra, ktorý bol vyvrcholením aktivít nášho projektu a zaslúženou odmenou za prácu. Deti mali nezabudnuteľný zážitok z divadelného vystúpenia v divadle Karola Spišáka – „Čarodejník z krajiny OZ“. Rozprávkový príbeh umocnil deti v presvedčení, že prekonať zlo sa dá šikovnosťou, umom a priateľstvom, ktoré sú dôležitejšie ako výzor. Nasledovala prehliadka mesta a vianočných trhov, kde deti mal možnosť vidieť výrobky ľudových remesiel. Pobyt v krajskom meste sa ukončil návštevou Nitrianskej galérie, kde v tvorivých dielňach s netradičnými technikami mohli deti stvárniť zážitky z divadla, z prehliadky mesta a vianočných trhov.
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
Opäť po roku v predvianočný čas sme na našej škole na podnet detí privítali rodičov a starých rodičov. Celé popoludnie sa nieslo v duchu tradícií a príjemnej vianočnej atmosféry. Po úvodnom slove pani riaditeľky vystúpili žiaci krúžku Hudba-tanec-spev s vianočnou koledou "Tichá noc". Predvianočnú náladu spríjemnila prezentácia, v ktorej sme si pripomenuli vianočné dni našich predkov v minulosti sprevádzané rozmanitými tradíciami a obyčajami v rómskych aj slovenských rodinách. Nasledoval kultúrny program – prehliadka talentov, kde sa deti predstavili prítomným. Potom sa už všetci netrpezlivo pustili do práce, aby mohli vyrobiť vianočné dekorácie. Nechýbalo ani sprievodné slovo pani učiteľky Helenky, vedúcej kreatívneho krúžku, ktorá priebežne všetkých usmerňovala pri tvorení a zhotovovaní ozdôb. Fantázii sa medze nekladú, a preto vďaka šikovným rukám a tvorivým nápadom vznikli krásne vianočné vence, ktoré budú zdobiť príbytky našich domovov.
Aké by to boli Vianoce bez pečiva, medovníčkov a sladkých maškŕt? Nemali by predsa chýbať na žiadnom vianočnom stole. A aby tomu bolo tak aj u nás v škole, naučili našich žiakov pani učiteľky pripraviť takéto vianočné maškrty práve v tento predvianočný čas. Zo všetkých žiakov - pomocníkov sa stali zrazu "veľkí cukrári". Veď pripraviť a upiecť koláče nie je až také jednoduché. Avšak šikovné ruky, veľká zvedavosť, záujem, rozžiarené očká a hlavne usilovnosť našich žiakov prezradila oveľa viac. Výsledný efekt práce... a spoločná ochutnávka upečených dobrôt a rovnakého slova MŇAM ...
K vianočnej výzdobe a dekorácii neodmysliteľne patria aj vianočné ikebany. Môžu sa nimi pochváliť žiaci z 3.A a 4.A triedy, ktorí si ich vlastnoručne zhotovili za pomoci pani učiteliek Helenky, Ivanky a Miriam. Pri ich výrobe využili nahromadený prírodný materiál, rôzne ozdoby a hlavne fantáziu, iniciatívu a tvorivosť. Vianočné ikebany momentálne zdobia interiér vestibulu školy.
Tento šk. rok sa naša škola opäť zapojila do celoslovenskej kampane boja proti AIDS „Červené stužky“. Po úvodnej prezentácii na tému Svetového dňa boja proti AIDS žiaci 4.A triedy k danej téme diskutovali a rozširovali svoje vedomosti o poznatky týkajúce sa tejto zákernej choroby a jej následkoch. Žiaci si ďalej pozreli dokumentárny film „Anjeli“, ktorý prezentoval skúsenosti pracovníkov misijného strediska v Afrike starajúcich sa o deti nakazené vírusom HIV. V rámci pracovnej dielne potom vytvorili plagát s názvom Stužka nádeje, ktorým vyjadrili solidaritu a podporu ľuďom žijúcim s HIV/AIDS a ľuďom, ktorí v dôsledku tejto choroby zomreli.
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
Vo štvrtok 22. novembra 2018 opäť zavítali do našej školy umelkyne z Hudobného centra z Bratislavy. Prostredníctvom slovenskej a rómskej rozprávky, ktorú vhodne dopĺňala hudba z obdobia hudobného baroka sa deti preniesli do dejov rozprávok a niektorí sa stali ich hlavnými hrdinami. Účinkujúci v kostýmoch a použitím rekvizít mohli stvárniť Popolvára, primáša, princezné, drakov, svrčka aj zlú ježibabu. Ako to už v rozprávkach býva, opäť dobro zvíťazilo nad zlom. Rozprávkový príbehy sa skončili šťastne, svadbou a veselicou, do ktorej sa zapojili aj diváci. Výborná a veselá nálada tak umocnila krásny umelecký zážitok v každom z nás.
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
Dňa 27. novembra 2018 prišli medzi nás umelci z Teáter Komika z Levíc s interaktívnym vystúpením "Silák Laky". Divadelné predstavenie zamerané na dôležitosť získania vedomostí potrebných pre život a na empatické správanie voči druhým sa po celý čas nieslo vo výbornej a veselej nálade či už našich školákov, ale aj malých kamarátov z MŠ.
Tak ako každý rok, tak aj tento rok sme počas 3. novembrového týždňa realizovali na našej škole aktivity v rámci Európskeho týždňa boja proti drogám a iným patologickým javom. Počas tohto týždňa si triedne pani učiteľky pripravili pre svojich žiakov rôzne vzdelávacie aktivity. Keďže náklonnosť k tomuto nebezpečenstvu vzniká najmä v detskom a dospievajúcom veku, práve v tomto období je veľmi dôležité pôsobiť na vytváranie aktívneho protidrogového postoja a poukázať na význam primárnej prevencie. Počas tohto týždňa sa realizovali v rámci triednickych hodín besedy a rozhovory, tvorivé projektové dielne a aktivity, v ktorých si žiaci mohli pozrieť prezentácie s touto tematikou a následne sa zážitkovo realizovať vo svojich schopnostiach a zručnostiach. Výsledným efektom tvorivých dielní bol dobrý pocit z toho, že naše zdravie, a hlavne náš život je na prvom mieste.
Aby sme boli zdraví, musíme robiť také činnosti, ktoré vedú ku zdraviu. Veď správna životospráva a aktívny pohyb sú najprínosnejšie pre naše zdravie a fyzickú kondíciu. „V zdravom tele zdravý duch“ – tohto príslovia sa naši žiaci držali vo štvrtok v popoludňajších hodinách. Florbalový turnaj, v ktorom si zmerali svoje sily deti zo športového krúžku a ŠKD, prispel k rozvoju zdraviu prospešných pohybových aktivít, ktoré sú súčasťou cieľa programu prevencie obezity na našej škole. Špeciálne hokejky, radosť a zvedavosť v očiach detí nenechali na seba dlho čakať. Zmiešané tímy od najmladších prváčikov až po „najstarších“ štvrtákov dokázali, že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Víťazmi boli totižto v toto popoludnie všetci.
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
Dňa 15. novembra 2018 sa žiaci z 3.A a 4.A zapojili do tvorivých dielní a tak rozvíjali tvorivosť a pracovné zručnosti. Inšpirovali sme sa tradičným ľudovým remeslom rómskych obyvateľov – keramikárstvom. Deti sa zoznámili s hlinou a inými materiálmi, pod vedením lektorky Mgr. Ľudmily Strukovej vyskúšali rôzne hrnčiarske postupy. Veľká snaha, radosť a spokojnosť žiakov z vykonanej práce svedčila o prejavenom záujme o prácu. Zážitkom pre žiakov bol vlastnoručne vyrobený výrobok, ktorý mohli vystaviť vo vestibule školy a následne darovať rodičom.
Dňa 8. novembra 2018 opäť zavítali medzi nás herci z komorného divadla PORTÁL z Prešova s činohernou veselou rozprávkou na ľudovom motíve „O hlúpom Janovi“. Popletený príbeh o tom, ako láska a dobro zvíťazili nad hlúposťou prezradil, že aj hlupák môže mať v živote šťastie. Herci svojim umeleckým výkonom vtiahli do deja rozprávky nielen žiakov, ale aj našich najmenších kamarátov z MŠ. Že sa predstavenie všetkým divákom páčilo, svedčal aj úprimný potlesk a úsmev na tvárach počas celého predstavenia.
Jesenné prázdniny trvajú od 30.10.2019 (streda) do 1.11.2019 (piatok).
Začiatok vyučovania po prázdninách je v pondelok 4.novembra 2019.
Mesiac október už tradične patrí našim starým rodičom. Ich múdrosti, obohateniu, zdroju tradícií a skúseností. Z príležitosti mesiaca úcty k starším sa žiaci našej ZŠ predstavili kultúrnym programom na slávnostnom stretnutí dôchodcov obce. Kytičkou básní, piesní, tancov a želaní vyjadrili lásku, úctu, radosť a poďakovanie našim starkým za ich prácu, cenné rady, povzbudenie a pomoc pri výchove.
Dňa 22.10.2018 zavítali do našej školy „SOKOLIARI“ zo ZŠ s MŠ Maximiliána Hella zo Štiavnických Baní. Prišli medzi nás zo školy, na ktorej sa ako jedinej základnej škole na svete vyučuje predmet sokoliarstvo, poľovníctvo a lesníctvo. Počas ich pútavého rozprávania sa naši žiaci a deti z MŠ dozvedeli veľa informácií o histórii a súčasnosti sokoliarstva, o živote každého druhu, ako aj o ochrane dravcov. Najväčším zážitkom pre malých aj veľkých zvedavcov boli práve letové ukážky dravcov a spoločné fotenie.
Správna výživa je základným predpokladom zdravého vývoja človeka. Odhaduje sa, že takmer 400 miliónov dospelých trpí nadhmotnosťou a asi 130 miliónov je obéznych. Detská obezita predstavuje akútnu zdravotnú krízu. Asi 20% detí trpí nadhmotnosťou a asi tretina z nich je obézna. Práve 16. októbra 2018 si žiaci našej školy pripomenuli Svetový deň výživy a zároveň sa aj zapojili do kampane „Odstráň obezitu,“ ktorú organizuje Úrad verejného zdravotníctva SR a jeho príslušné Regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR. Uvedená kampaň je súčasťou aktivít vyplývajúcich z Národného programu prevencie obezity v časti výživa a fyzická aktivita. „To, čo jeme, nám môže predĺžiť, ale aj skrátiť život“ – hovorí samé za seba. Preto sa aj naše pani učiteľky rozhodli prostredníctvom jednotlivých aktivít zvyšovať povedomie žiakov o rozsahu a rizikách zdravotných problémov spôsobených nadváhou a obezitou. Propagáciou nástenky v školskej jedálni, prezentáciou a následnou besedou v jednotlivých triedach oboznámili žiakov orientovať sa v oblasti správnej výživy a pestovania nových stravovacích návykov. Viedli ich k zmene postoja k vlastnému zdraviu a životnému štýlu. To najlepšie prišlo nakoniec - ochutnávka zdravého čerstvého ovocia. Chuťové poháriky si tak prišli na svoje. Dodali do organizmu príjem čerstvých vitamínov a spokojnosť žiakov v tom, že pre svoje zdravie urobili prospešný a ústretový krok.
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
Dňa 11. októbra 2018 sa žiaci našej školy inšpirovali tradičným rómskym remeslom – košikárstvom. V tvorivých dielňach si vyskúšali základné techniky pletenia z pedigu, s ktorými ich oboznámila lektorka pani Mgr. Ľudmila Struková z KOS NR. Deti na vlastnej skúsenosti zistili náročnú prácu majstrov – košikárov a spoznali, že len s trpezlivosťou, snahou a usilovnosťou dokážu byť úspešní. Za pomoci pani lektorky a prítomných pedagógov sa podarilo každému zhotoviť svoj košík. Deti o prácu prejavili veľký záujem a vyjadrili túžbu pracovať na ďalších pletených výrobkoch v záujmovom útvare. Prace žiakov boli vystavené na chodbe školy.
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
Dňa 9. októbra 2018 sme sa zúčastnili vďaka projektu „VYUŽIME ČAS ZÁBAVNE A ZMYSLUPLNE“ exkurzie v Banskej Štiavnici. Priamo v historickom centre mesta sme navštívili tvorivé dielne Terra Permonia, v ktorých sa žiaci našej školy učili pracovať s rôznymi technickými zariadeniami. Či už píliť, orezávať, farbiť, rezať, ohýbať, vŕtať, alebo používať rôzne materiály. Pod vedením skúsených inštruktorov mali možnosť vyskúšať profesionálne lupienkové píly, rezačky na polystyrén, bodové zváračky, difuzér farby a iné. Nielen žiaci, ale aj pani učiteľky mohli pracovať s papierom a farbami, s plastom, polystyrénom, drevom či kovom a vytvoriť si tak vlastné výrobky. Veľkým zážitkom bola aj mašinkáreň, v ktorej mohli žiaci vidieť vláčikovú dráhu na ploche takmer 20 m2. Veľa zábavy a smiechu zažili aj vo fosforovni s hravou stenou, ktorá im umožnila experimentovať a zabaviť sa so svojim tieňom. Potom naša exkurzia pokračovala prehliadkou Námestia Svätej Trojice vyplnenej krásnymi historickými budovami a návštevou najväčšieho dreveného pohyblivého betlehemu na Slovensku zobrazujúceho vývoj, históriu a tradície jedného z najkrajších miest na Slovensku – Banskej Štiavnice v rezbárskej podobe. Ešte nákup suvenírov na pamiatku z tohto krásneho historického mesta s výraznou banskou históriou a potom... kľukatá cesta domov plná radosti, dobrej nálady a hlavne zážitkov...
Aj v tomto školskom roku sa koná na našej škole náučná výstava ovocia a zeleniny. Vestibul školy tak zdobia zdravé, chutné a farebné plody zo záhrad našich rodičov a starých rodičov. Rozmanitosť darov Zeme, obohatenie o nové poznatky a možnosť priamo sa podieľať na príprave výstavy svedčí o tom, že ovocie a zelenina ako prirodzené zdroje vitamínov, minerálnych látok, vlákniny a ďalších dôležitých látok majú pre náš organizmus veľmi dôležitý význam.
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
V prvý októbrový týždeň prišiel opäť medzi nás ujo Mrkvička (pán Tibor Hujdič). Svojím dramatizovaným a scénickým čítaním oslovil poslucháčov z tretej a štvrtej triedy. Vtiahol ich do veselých a dobrodružných príbehov z kníh "Prdiprášok doktora Proktora", „Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček", „Čarovný vlas" – rómske rozprávky. Netrpezlivo na rad čakali naši mladší žiaci prvých a druhých ročníkov, ktorým ujo Mrkvička prečítal zaujímavé príbehy z knižiek "Já nejsem tvoje maminka", "Pohádky pro Itamara a Rut" a rozprávky rómskeho autora Jána Šándora „Čierna ruža“. A potom... „Je mi to veľmi ľúto, ale viac vám už nestihnem prečítať. Ja viem, že máte chuť vedieť čo je ďalej, ale ja už naozaj musím skončiť, preto - ak chcete vedieť ako to dopadlo, musíte si to dočítať sami..." Týmito slovami ukončil ujo Mrkvička svoje pútavé čítanie, za ktoré si vyslúžil veľký potlesk za úžasný herecký výkon. A hor sa rýchlo do školskej knižnice pre knihy...
Powered by aSc EduPage