Po roku prišiel opäť medzi nás. Kto? No predsa Mikuláš. A neprišiel sám. Svojou prítomnosťou vyčaroval na tvárach detí ten najšťastnejší úsmev. Na oplátku mu zase naši žiaci zaspievali pesničku. Sladká odmena nenechala na seba dlho čakať. Každému sa ušla z čarovného vreca dobrosrdečného a láskavého Mikuláša. A čo dodať na záver? Nezbedníci do roka polepšia sa vraj a Mikuláš do Ločanskej školy príde opäť zas.
„DIVADELNÉ PREDSTAVENIE – ČERTOVINKY“
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
Dňa 2. decembra 2019 sa žiaci našej školy zúčastnili divadelného predstavenia „Čertovinky“ v podaní divadla Teáter Komika. Vďaka úžasnému hereckému výkonu hlavných hrdinov rozprávky a interaktívnemu zapojeniu žiakov do deja sa všetci účinkujúci aj diváci mohli presvedčiť o dôležitosti získania vedomostí potrebných pre život a o empatickom správaní sa voči druhým. Záverečný spontánny potlesk a pamätné fotky s hlavnými hrdinami v nás opäť umocnili krásny umelecký zážitok, za ktorý veľmi pekne ďakujeme.
„TVORIVÉ TANEČNÉ DIELNE“
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
Dňa 2. decembra 2019 sa naši žiaci zúčastnili „Tvorivých tanečných dielní“ organizovaných KOS v Nitre. Deti sa mali možnosť oboznámiť zo základnými prvkami slovenského aj rómskeho ľudového tanca. Radosť z pohybu a uvoľnená nálada všetkých tanečných nadšencov bola skvelou príležitosťou zahodiť predsudky a dať sa do tanca. Od prvotných krokov tanečníkov cez jednotlivé choreografie žiaci získali základné tanečné zručnosti a pedagógovia námety na nácvik ľudových tancov.
"ČERVENÉ STUŽKY"
Aj tento šk. rok sa naša škola zapojila do celoslovenskej kampane boja proti AIDS „Červené stužky“. Po úvodnej prezentácii na tému Svetového dňa boja proti AIDS žiaci 4.A triedy k danej téme diskutovali a rozširovali svoje vedomosti o poznatky týkajúce sa tejto zákernej choroby a jej následkoch. Žiaci si ďalej pozreli dokumentárny film „Anjeli“, ktorý prezentoval skúsenosti pracovníkov misijného strediska v Afrike starajúcich sa o deti nakazené vírusom HIV. V rámci pracovnej dielne si potom vlastnoručne vytvorili - ušili "Stužky nádeje", ktorými vyjadrili solidaritu a podporu ľuďom žijúcim s HIV/AIDS a ľuďom, ktorí v dôsledku tejto choroby zomreli.
"TÝŽDEŇ BOJA PROTI DROGÁM"
Aj tento školský rok sme sa počas 3. novembrového týždňa zapojili do aktivít v rámci Európskeho týždňa boja proti drogám a iných patologických javov. Počas tohto týždňa si triedne pedagógovia školy pripravili pre svojich žiakov rôzne vzdelávacie aktivity a tvorivé dielne. Keďže náklonnosť k tomuto nebezpečenstvu vzniká najmä v detskom a dospievajúcom veku, práve v tomto období je veľmi dôležité pôsobiť na vytváranie aktívneho protidrogového postoja a poukázať na význam primárnej prevencie. Počas týždňa sa realizovali v rámci triednickych hodín besedy a rozhovory, tvorivé projektové dielne a aktivity, v ktorých si žiaci mohli pozrieť prezentácie s touto tematikou a následne sa zážitkovo realizovať vo svojich schopnostiach a zručnostiach. Výsledným efektom tvorivých dielní bol dobrý pocit z toho, že naše zdravie, a hlavne náš život je na prvom mieste.
"MAMY, ČÍTAJTE S NAMI" - aktivita projektu
"Realizované s finančnou podporou MŠVVaŠ SR"
Dňa 18. novembra 2019 prijali pozvanie do našej školy mamičky žiakov z majority ako aj z minority, aby deťom prečítali slovenskú rozprávku „Princ Bajaja“ a rómsku rozprávku Ruppa a Ruppuno“. Táto aktivita projektu „Čitateľský kútik – brána do života“ sa realizovala pod názvom „Mamy, čítajte s nami“. Cieľom aktivity bolo porozumieť hlavnej myšlienke, rozpoznať dobré a zlé povahové vlastnosti hrdinov a poukázať na víťazstvo dobra v oboch rozprávkach. Aktivita vyvrcholila porovnaním oboch rozprávok. Deti prišli k poznaniu, že kladné a záporné povahové vlastnosti človeka nie sú podmienené farbou pleti a príslušnosti k národu, či k etniku, ale záležia na charaktere človeka. Práca v skupine na spoločných úlohách umožnila zažiť úspech každému jednotlivcovi bez rozdielu, nakoľko sa všetci zúčastnení stali dôležitou súčasťou jedného spoločného cieľa. Celá aktivita sa niesla v duchu multikultúrnoti, spolupatričnosti a vzájomného rešpektu.
"DUBÁČIK A MUCHOTRÁVKA"
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
Dňa 18. novembra 2019 opäť zavítali do našej školy umelkyne z Hudobného centra z Bratislavy, aby sa nám predstavili s výchovným koncertom s názvom "Dubáčik a Muchotrávka". Žiaci sa zoznámili s dielami slovenského skladateľa Jána Melkoviča. Pesničkami a melódiami vylúdenými flautou, priečnou flautou a klavírom navodili výbornú jesennú náladu. Prostredníctvom pútavého deja príbehu sa naučili, ako sa správať v lese, ako si ho chrániť a ako sa tešiť zo všetkých krás, ktoré nám živá príroda ponúka.To, že sa nám vystúpenie hudobníčok veľmi páčilo, prezradili aj záverečný potlesk všetkých divákov.
"SVETOVÝ DEŇ BEHU"
5. novembru je každoročne venovaný Svetový deň behu, ktorý spája tisíce ľudí v stovkách miest po celom svete. A prečo práve beh? Lebo je to najrozšírenejšia a najobľúbenejšia športová aktivita, ktorá spolu s chôdzou patrí k najprirodzenejšiemu pohybu človeka. Aj naša škola sa opäť tento rok rozhodla podporiť túto celosvetovú akciu s túžbou pomáhať druhým v boji proti extrémnej chudobe vo svete. Nechýbalo športové naladenie, spoločná rozcvička a samozrejme super nálada všetkých nadšených žiakov. Táto vydarená športová aktivita nás utvrdila v tom, že aktívny pohyb je pre naše zdravie veľmi dôležitý a nie nadarmo sa hovorí, že: "V zdravom tele zdravý duch".
"INTERAKTÍVNE POHYBOVÉ AKTIVITY"
Dňa 4. novembra 2019 zavítal do našej školy „ujo Alex“ (p. Alexander Belovics). Pripravil si pre našich žiakov, ale aj našich najmladších kamarátov z materskej školy interaktívne pohybovo-rekreačné podujatie zamerané na rozvoj telesnej a duševnej kondície. Priniesol so sebou nové, netradičné a hlavne zaujímavé rekvizity, na ktorých si mohli deti hneď vyskúšať správnu techniku svojich pohybov a koordináciu svojho tela. Počas celého predstavenia vládla veselá nálada, spokojnosť a radosť. Hračkárska diskotéka, v ktorej si mohli deti vyskúšať získané vedomosti o používaní rekvizít ukončila toto milé stretnutie s prísľubom uja Alexa, že o rok príde znova.
"OKTÓBER-MESIAC ÚCTY K STARŠÍM"
"Táto aktivita sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE"
Mesiac október už tradične patrí našim starým rodičom. Ich múdrosti, obohateniu, zdroju tradícií a skúseností. Z príležitosti mesiaca úcty k starším sa žiaci našej ZŠ predstavili dňa 25. októbra 2019 bohatým kultúrnym programom na slávnostnom stretnutí dôchodcov obce. Kytičkou básní, piesní, tancov a želaní vyjadrili lásku, úctu, radosť a poďakovanie našim starkým za ich prácu, cenné rady, povzbudenie a pomoc pri výchove.
"SVETOVÝ DEŇ VÝŽIVY"
Aj tento školský rok sme si pripomenuli Svetový deň výživy, ktorému je každoročne venovaný 16. október. Prostredníctvom zaujímavých aktivít a tvorivých pracovných dielní sa žiaci dozvedeli množstvo informácií týkajúcich sa rozsahu a rizík zdravotných problémov spôsobených nadváhou a obezitou. Propagáciou nástenky v školskej jedálni, prezentáciou a následnou besedou v jednotlivých triedach sa tiež oboznámili s oblasťou správnej výživy a viedli k pestovaniu nových stravovacích návykov, k zmene postoja k vlastnému zdraviu a životnému štýlu, a hlavne k potrebe zdravého stravovania sa.
"RÓMSKA ROZPRÁVKA - OŠKVAROK A OMRVINKA"
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
Dňa 21. októbra 2019 prišli medzi nás umelci z Teáter Komika z Levíc s hudobno-zábavným interaktívnym vystúpením na motívy rómskej rozprávky "Oškvarok a Omrvinka". Vďaka úžasnému hereckému výkonu hlavných hrdinov rozprávky a interaktívnemu zapojeniu žiakov do deja rozprávky sa všetci účinkujúci aj diváci mohli presvedčiť o tom, že nielen dobro víťazí nad zlom, ale aj to, že usilovnou prácou možno získať viac a zároveň poraziť strach. Záverečný spontánny aplauz a pamätné fotky s Oškvarkom a Omrvinkou v nás opäť umocnili krásny umelecký zážitok. Ďakujeme zaň.
"VÝSTAVA OVOCIA A ZELENINY"
Na známosť sa všetkým dáva, na jeseň lístie opadáva.
Šu-šu-šumia vetvičky, vraj naplnia košíčky.
Slniečko sa raduje, šarkan s vetrom tancuje.
Hop-cup, hop-cup, tralala, jeseň dary rozdáva...
A rozdala aj do našej školy...a hneď niekoľko... Zdravé, chutné a farebné plody jesene zo záhrad našich rodičov a starých rodičov aj tento školský rok zdobia chodby našej školy. Rozmanitosť darov Zeme, obohatenie o nové poznatky a možnosť priamo sa podieľať na príprave výstavy svedčí o tom, že ovocie a zelenina ako prirodzené zdroje vitamínov, minerálnych látok, vlákniny a ďalších dôležitých látok majú pre náš organizmus veľmi dôležitý význam.
"ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY"
Aj tento rok sa deti zo ŠKD zapojili do projektu „Záložka do knihy spája školy“ organizovaného Slovenskou pedagogickou knižnicou v Bratislave a Národným pedagogickým múzeom a knižnicou J. A. Komenského v Prahe.
Tohtoročnou témou je: "List za listom - baví ma čítať"
Našou partnerskou školou v projekte je ZŠ a MŠ Červený Kostelec.
Cieľom projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci na záložkách môžu ľubovoľnou technikou stvárniť svoju obľúbenú knihu.
"ČÍTAL NÁM UJO MRKVIČKA"
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
Dňa 7. októbra 2019 prišiel opäť medzi nás ujo Mrkvička (Tibor Hujdička). Svojim dramatizovaným a scénickým čítaním vtiahol svojich poslucháčov do veselých a dobrodružných príbehov skvelých knižiek. Dnešné netradičné hodiny čítania boli plné úžasu, prežívania, prekvapenia a hlavne zábavy. Príjemná atmosféra, ktorú ujo Mrkvička navodil hneď na začiatku hodín čítania, sa spontánne niesla nielen medzi samotnými žiakmi, ale aj pani učiteľkami. No a keď zaznelo... „Je mi to veľmi ľúto, ale viac vám už nestihnem prečítať. Ja viem, že máte chuť vedieť čo je ďalej, ale ja už naozaj musím skončiť, a preto - ak chcete vedieť ako to dopadlo, musíte si to dočítať sami..." Týmito slovami skončil ujo Mrkvička svoje pútavé čítanie. Veľký potlesk za úžasný herecký výkon uja Mrkvičku a nedočkavo hlásiace sa ruky žiakov svedčili o tom, že čítanie nás všetkých stále baví. A hor sa rýchlo do školskej knižnice pre knihy...
"TRADIČNÁ BUĎ-FIT OLYMPIÁDA NEPLNOORGANIZOVANÝCH ŠKȎL REGIÓNU TEKOV" - 8. ročník
"Realizované s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja"
Dňa 1.októbra 2019 žila naša škola športovým olympijským duchom. Pedagogický tím našej ZŠ pripravil už 8. ročník Tradičnej „BUĎ-FIT" olympiády neplnoorgaizovaných škôl regiónu Tekov. Žiaci domácej ZŠ s veľkou radosťou privítali hosťujúcich športovcov zo ZŠ Hronské Kosihy, zo ZŠ Beša a zo ZŠ Veľký Ďur. Po slávnostnom otvorení BUĎ-FIT olympiády riaditeľkou školy pán vychovávateľ zapálil tradičný olympijský oheň. Po ňom nasledovalo hlásenie žiaka Filipa Tótha zo 4.A triedy a zložení olympijského sľubu čestnosti v podaní Alana Breznaya zo 4.A triedy. Po spoločnom zložení a vyslovení „tak sľubujeme“ sa súťažiace družstvá rozdelili podľa jednotlivých disciplín a veľké športovanie sa začalo.
Na úvod olympiády si nesúťažiaci žiaci domácej ZŠ v jedálni školy zopakovali vedomosti o olympiáde, jej význame, histórii a športových disciplínach. Pripomenuli si aj úspešných slovenských medailistov.
BUĎ-FIT olympiáda začala netradičnými športovými disciplínami. Víťazi boli ocenení medailami a vecnými cenami. Po desiate sa pokračovalo v tradičných športových disciplínach jednotlivcov - v behu na 50 m, v behu na 200 m, v hode kriketovou loptičkou a v skoku do diaľky.
Potom si ešte družstvá zmerali sily v priateľskom futbalovom zápase. Putovný pohár si opäť odniesla ZŠ Hronské Kosihy.
Poobede nasledovalo vyhodnotenie tohto veľkého športového dňa, v ktorom boli víťazi tradičných športových disciplín ocenení medailami a vecnými cenami.
Sme veľmi radi, že sa táto športová aktivita stala už tradíciou medzi neplnoorganizovanými ZŠ tekovského regiónu.
„NÁVŠTEVA RÓMSKEHO MÚZEA V MARTINE“
"Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín"
Dňa 19. septembra 2019 navštívili žiaci našej školy Rómske múzeum v Martine. V stálej expozícii múzea videli históriu a kultúru Rómov od čias ich putovania z indickej pravlasti až po príchod do Európy. V ďalšej časti expozície mohli žiaci vidieť rómsku osadu a zoznámiť sa so spôsobom života Rómov, s ich materiálnou i duchovnou kultúrou. Presvedčili sa, že tak ako Slováci, aj Rómovia majú svoju kultúru, významné osobnosti, svoje špecifiká a jedinečnosť. Návštevou múzea Slovenskej dediny v Martine sa žiaci nenútenou zážitkovou formou učenia obohatili o nové poznatky.
"ZAČAL SA NOVÝ ŠKOLSKÝ ROK"
Po letných prázdninách, plných zážitkov a oddychu, sa 2. septembra 2019 začal nový školský rok 2019/2020. Brána našej školy ostala otvorená pre každého. Najmä pre nových prváčikov, ktorí prvýkrát zasadli do školských lavíc a stali sa tak riadnymi žiakmi školy. A samozrejme aj pre ostatných žiakov našej školy, ich rodičov a starých rodičov. Po krátkom kultúrnom programe, príhovore novej pani riaditeľky školy, bývalej pani riaditeľky a pána starostu obce sa žiaci na chvíľu presunuli do svojich tried, kde ich triedne pani učiteľky oboznámili s organizáciou vyučovania na tento školský rok a popriali im veľa úspechov, elánu a tvorivých síl do nového školského roka.